PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ

PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION

English (UK)Polski
piątek, 09 sierpień 2013 13:51

Laptop konwertowalny

Do niedawna powszechnie przepowiadano sukces netbooków, tymczasem szybko zostały one wyparte przez tablety. Większość producentów netbooków zrezygnowała z ich wytwarzania i zajęła się produkcją tabletów, które są wygodniejsze w użyciu. Tymczasem na rynku pojawiła się nowość – jest to netbook lub laptop konwertowalny. Wcześniej można było znaleźć tego typu konstrukcje, jednak były to produkty niszowe, które nie mogły wykorzystać dobrze potencjału ekranu dotykowego.

 

Przykładem takiego urządzenia może być ultrabook, czyli cienki i smukły notebook, który dysponuje odwracanym, czasem nawet odpinanym, ekranem. Dzięki dotykowemu wyświetlaczowi, w jednej chwili może zamienić się w tablet. Jedyną różnicą są nieco większe rozmiary oraz waga, a także możliwość równie szybkiego powrotu do pełnoprawnego notebooka.

Laptop konwertowalny, choć jest nieco większy od tabletu, łączy zalety urządzeń mobilnych (tablet) oraz notebooków. Gdy potrzebny jest sprzęt do pracy, laptop pozostaje tradycyjnym komputerem przenośnym. Gdy należy coś zaprezentować i wykorzystać ekran dotykowy, kilkoma ruchami, laptop zamienia się w tablet. Pomimo faktu, że taki netbook lub laptop jest mniej wygodny w użyciu od klasycznego tabletu, oferuje on dużo więcej możliwości użytkownikowi.

Często można spotkać się z sytuacją, gdy oba określenia używane są zamiennie. Nie jest to do końca prawda, choć w obu laptop można zamienić w tablet. Jednak w przypadku laptopów konwertowalnych ekran jest na stałe przymocowany do stacji roboczej, natomiast laptop hybrydowy dysponuje wyświetlaczem odpinanym.

Czytany 3102 razy